Ristynės

​Ristynės - vienas iš svarbiausių Lietuvos sporto paveldo objektų, kuris turi būti išsaugotas ateities kartoms. Nuo 2012 metų Lietuvos imtynių federacija kartu su Lietuvos kuraš federacija siekia atkurti ir puoselėti senąsias ristynių tradicijas, kurios ilgą laiką buvo pamirštos. Šių pačių ristynių entuziastų dėka pirmą kartą pokario Lietuvos istorijoje ristynės oficialiai pristatytos 2012m. birželio 24 dieną, Joninių proga, Lietuvos pajūryje, Šventojoje. 2014m. ši komandą įsteigė Lietuvos tautinių imtynių federaciją, kuri tęsia šio sporto atgaivinimą ir plėtrą.

Pasaulio imtynių federacija (UWW) savo čempionatams naudoja unifikuotą sistemą, kuri leidžia valstybėms vykdyti aukšto meistriškumo savo tautinių imtynių nacionalinius čempionatus, o geriausius sportininkus siųstis į pasaulio ir žemynų tautinių imtynių/už diržų čempionatus, kurie yra sporto pasaulio sistemos dalis, turi tarptautinių institucijų, tokių kaip anti-dopingo agentūros, Tarptautinio Olimpinio komiteto pripažinimą.

Lietuvoje niekada nebuvo vieningos ir susistemintos liaudies imtynių tradicijos, skirtinguose mūsų šalies etnografiniuose regionuose galiojo skirtingi susitarimai bei papročiai. Pačią populiarumo viršūnę ristynės Lietuvoje buvo pasiekusios XIX amžiaus antroje pusėje po baudžiavos panaikinimo. Tuo metu ganyklose piemenys eidami ristis išsirinkdavo vyresniuosius, o suaugę vyrai mėgdavo susiimti norėdami išbandyti jėgas švenčių ar mugių metu, taipogi yra liudijimų, kad ristynes mėgo ir moterys. Deja atėjus sovietmečiui, kadangi Ristynės yra Lietuvos kultūrinis paveldas savyje saugantis daug lietuviškų tradicijų ir tautinio identiteto šis sportas buvo uždraustas siekiant nulietuvinti tautą. Atgavus nepriklausomybę šiam sportui atsigauti buvo sunku, tačiau dėl jo kultūrinės reikšmės svarbu išsaugoti šią Lietuvos istorijos ir kultūros dalį.

Lietuvos tautinių imtynių federacijos veikla Ristinių plėtrai:
- Nuo 2014m. kiekvienais metais vykdo oficialius Lietuvos suaugusių, vaikų čempionatus.
- 2014m. surengė tarptautinį Ristynių turnyrą (20 valstybių)
- 2015m. surengė Europos sąjungos projekto, tradicinių sportų šakų plėtros konferenciją Vilniuje ir pristatė Ristynių teorijos ir praktikos prezentacijas
- Surengė oficialią Ristynių demonstraciją 2016m. TAFISA (Sportas visiems) žaidynėse, Indonezijoje
- Surengė oficialią Ristynių demonstraciją 2017m. Pasaulio žaidynėse, Lenkijoje
- Surengė oficialią Ristynių demonstraciją 2019m. Europos žaidynėse, Baltarusijoje

Prieš įsteigiant federaciją, jos komanda:
- Surengė tarptautinį tautinių imtynių simpoziumą Palangoje (2011m.), kur buvo pristatytos ir "Ristynės" bei patvirtintas jų atgaivinimo planas
- Surengė pirmąją nepriklausomos Lietuvos Ristynių demonstraciją 2012m., Šventojoje.
- Surengė oficialią Ristynių demonstraciją 2012m. TAFISA (Sportas visiems) žaidynėse, Lietuvoje
- Europos tautinių imtynių stilių čempionato metu 2013m. Palangoje surengė "Ristynių" demonstraciją Palangos vasaros estrados salėje.

Graplingas

Graplingas yra imtynių stilius susidedantis iš skirtingų imtynių sportų, tokių kaip: laisvosios imtynės, braziliškas Jiu-Jitsu, Dziudo, Sambo.
Daugiausiai panašumo yra su brazilišku Jiu-Jitsu, todėl neretai sportininkai dalyvauja vieni kitų varžybose.

Dėl savo universalumo graplingas tapo viena populiariausių imtynių formų pasaulyje, tiek sporte, tiek populiarioje kultūroje.

Graplingo varžytinių esmė yra paremta sportininkų technika, todėl šis sportas yra vadinamas "kovinio sporto šachmatais". Dėl šios priežasties graplingas yra laikomas vienas iš saugiausių ir mažiausiai traumų sukeliančių kovinių sportų pasaulyje.

Graplingo populiarumą ypač pakėlė vis labiau populiarėjančios mišrių kovos menų lygos, tokios kaip UFC ir Bellator. Kadangi šiose kovose sportininkams leidžiama tiek smūgiuoti, tiek imtis per pirmąsias UFC varžybas 1993m. imtynes ir graplingą išmanantys sportininkai tiesiog pargriovė smūginio sporto specialistus ir privertė juos pasiduoti skausmingais veiksmais. Tai atnešė naują erą į pasaulio kovinio sporto bendruomenę, kai sportininkai ir specialistai suprato, kad pilnaverčiui kovotojui bokso yra negana. Dėl savo universalumo būtent graplingas yra naudojamas kaip vienas iš pamatinių imtynių būdų ruošiant stipriausius pasaulio kovotojus mišrių kovos menų čempionatams.

Pankrationas

Pankrationas yra istorinis sportas, kuris buvo vienas iš pirmų sportų įtrauktų į Olimpines žaidynes. Ši imtynių forma turi vieną skirtumą: sportininkams yra leista naudoti smūgius.

Pasak legendos, Pankrationo įkūrėjais yra laikomi senovės graikų didvyriai Tesėjas ir Heraklis.

Tarptautinis Olimpinis komitetas pažymi, kad šios sporto šakos čempionu Olimpinėse žaidynėse buvo žymus senovės graikų filosofas Platonas. Pankrationu užsiėmė ir Sokratas, Aristotelis ir Aleksandras Makedonietis, kuris teigė, jog šis kovos menas turi didelę įtaką tevynės gynėjų paruošimui.
olympic.org/news/the-ancient-olympic-games

Paskutinį dešimtmetį pankrationo sportas pasaulyje patyria renesansą.
Pasaulio imtynių federacijai (Olimpinė organizacija) įtraukus šį sportą į savo vystomų sportų sąrašą, jis grįžo į oficialią pasaulio sporto sistemą. Turi valstybinių institucijų aukšto meistriškumo sporto pripažinimą, vykdomi pasaulio ir žemynų čempionatai.